اجرای فرآیند ها بخشی اجتناب ناپذیر از ویندوز می باشند. برخی از آنها برای اجرای روان سیستم عامل ضروری هستند و باید به حال خود رها شوند. برخی دیگر از برنامه‌ها یا سرویس ها که نیازی به اجرا ندارند و می‌توان آنها را با خیال راحت متوقف کرد. پایان دادن به حتی چند فرآیند پر مصرف منابع می تواند به بهبود عملکرد سیستم کمک کند.

در حالت عادی چند فرایند باید در حال اجرا باشد ؟

با توجه به نرم افزار هایی که در سیستم نصب کرده اید هیچ تعداد معینی را نمی توان در نظر گرفت. همه چیز به نحوه پیکربندی ویندوز، تعداد سرویس های سیستمی که استفاده می کنید بستگی دارد. برخی از برنامه ها برای کار کردن به یک فرآیند نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین فرآیند ایجاد کنند. شما می توانید 70 یا 80 درصد فرآیند ها را بلافاصله پس از بوت شدن مشاهده کنید.

فرایندها و سرویس هایی که می توانید با خیال راحت آنها را متوقف کنید

برای این کار task manager را با کلید های ترکیبی (Alt + Ctrl + Delete) باز کنید وارد تب processes شوید. فرآیند های مورد نظر را پیدا کنید روی آنها راست کلیک کرده و End Process را انتخاب کنید.

1- Calculator.exe

برنامه ماشین حساب ویندوز در واقع دو فرآیند دارد که همیشه در حال اجرا هستند. حتی اگر ماشین حساب باز نباشد. هنگامی که به ماشین حساب نیاز دارید، باز کردن آن باعث شروع مجدد فرآیند می شود.

2- NewsAndInterests.exe

این فرآیند به ویجت اخبار در نوار وظیفه متصل است. تا زمانی که پنل اخبار را باز نکنید، از منابع زیادی استفاده نمی کند.

3- gamingservices.exe

آیا از برنامه Xbox یا Game Bar استفاده می کنید؟ در غیر این صورت، می توانید با خیال راحت به روند سرویس های بازی پایان دهید. درست مانند ماشین حساب، دو سرویس برای بازی وجود دارد. هرکدام می توانند حدود 10 مگابایت حافظه در پس زمینه استفاده کنند. این فرآیند عادت دارد خود به خود اجرا شود، بنابراین اگر GamePass ندارید یا روی رایانه خود بازی نمی کنید، آن را حذف کنید.

4- OneDrive.exe

مهم نیست که از OneDrive استفاده می کنید یا نه، فرآیند پس زمینه ذخیره سازی مایکروسافت را می توانید متوقف کنید. به هیچ وجه روی فایل های ذخیره شده شما تأثیری نخواهد داشت. تنها در صورتی است که پشتیبان گیری خودکار OneDrive را فعال کرده باشید باید سرویس آن فعال باشد.

5- CTF Loader – ctfmon.exe

یک سرویس که در پس‌زمینه اجرا می شود، مربوط به مجموعه آفیس می باشد و به روش‌های مختلف وارد کردن متن توسط کاربر کاربرد دارد. از جمله این موارد می توان به صفحه کلید لمسی، ابزار دست خط و تشخیص گفتار و غیره اشاره کرد. اگر فقط از ماوس و صفحه کلید استفاده می کنید، ctfmon.exe را می توان با خیال راحت متوقف کرد.

6- Update Services

اکثر فرآیندهایی که به عنوان یک سرویس به‌ روزرسانی برچسب‌گذاری شده‌اند، به طور موقت می‌توانید آنها را متوقف کنید. به عنوان مثال می توان به Adobe Acrobat Update Service و WPS Office Update Service اشاره کرد. هنگام پایان دادن به سرویس های به روز رسانی، به ویژه برای نرم افزار آنتی ویروس یا نرم افزاری که به طور منظم از آن استفاده می کنید، دقت کنید.

7. فرآیندهای تکرار شونده

اگر فرآیندی را مشاهده کردید که تکرار می شود، می توانید چند مورد از آنها را بدون هیچ مشکلی خاتمه دهید. برای مثال در Microsoft Edge، هر تب باز به عنوان یک فرآیند جداگانه نشان داده می شود و همه آنها نام Microsoft Edge خواهند داشت. فرایند ها را ببندید و دوباره باز کنید. در بیشتر موارد، موارد تکراری حذف خواهند شد.

پایان دادن به فرآیندها به طور ایمن برای بهبود عملکرد سیستم

خاتمه دادن به فرآیندهای ناخواسته ویندوز یک راه حل سریع و آسان برای افزایش منابع سیستم است. آشنایی با فرآیندهای مختلفی که در رایانه شما اجرا می شود نیز گام خوبی برای درک بهتر نحوه عملکرد ویندوز است.